Dnevi slovenskega turizma (DST) je največji strokovni dogodek na področju turizma pri nas. Letos je potekal 13. in 14. oktobra v Postojni. Plenarni del je izpostavil globalne trende in ključne izzive na poti okrevanja in transformacije slovenskega turizma. Govorci so se strinjali, da sta trajnostni in digitalni prehod pogoja za višjo dodano vrednost v turizmu, potrebno pa je tudi oblikovanje novih uravnoteženih kazalnikov uspešnosti. Druga pereča tema, ki so jo izpostavili govorci, pa je pomanjkanje kadra v turizmu in nujnost iskanja rešitev, tudi na podlagi digitalizacije.
Slavnostni govorec letošnjih Dnevov slovenskega turizma prof. dr. Mojmir Mrak je v predstavitvi z naslovom »Ključni geopolitični in gospodarski izzivi za naslednje desetletje« poudaril velike spremembe geopolitične podobe sveta in njihov vpliv na panogo turizma.
Sodelujoči strokovnjaki so si enotni, da ima slovenski turizem dobre temelje, na katerih pa je nujno potrebno pospešeno graditi. Trajnost je temeljni kamen slovenskega turizma in mora biti vtkana v vse pore panoge. Deležniki turizma iz javne, zasebne in civilne sfere so izpostavili, da je turizem ena redkih panog, ki jo krizne situacije, kot je covid-19, še bolj povežejo, združijo in spodbudijo k razmisleku, reprogramiranju in stalnemu prilagajanju usmerjenosti kompasa na prave cilje. Turistična panoga svoje cilje družno sprejema in jih glede na izzive in trende nenehno prilagaja. Pandemija je pospešila strukturne spremembe, trajnostno usmerjenost, digitalizacijo, zavedanje pomena zaupanja v potovanja, varnost, talente in neprecenljivost človeškega faktorja v turizmu.
Posnetek plenarnega dela DST si lahko ogledate na povezavi.